Milan Rak - predseda oddielu

• tel.:0903 501 511
  • e-mail: milan.rak@imrex.sk

Zrod Ceny Červenca

Prvé preteky o Cenu Červenca sa uskutočnili 28.marca 1971. V piatok a sobotu sa upravovali trate a preteky boli v nedeľu. Doobeda bol slalom z Malej Kopy a poobede zjazd z Veľkej Kopy s cieľom vedľa chaty v Červenci.

Tieto preteky sa postupom času vylepšovali vďaka zapojeniu sa väčšieho počtu skúsených a obetavých dobrovoľníkov. Zo začiatku sa súťažilo v Obrovskom slalome a zjazde, potom v Superobrovskom slalome a nakoniec opäť v Obrovskom slalome. Neskôr boli preteky začlenené do okresnej súťaže o Pohár Liptova a na pretekoch štartovali pretekári z Boce, Lipt.Porúbky, Záv.Poruby, Dukly Lipt.Mikuláš, Žiaru, Sv.Kríža, Lužnej, Ľubochne, Iľanova, Bieleho Potoka, a Jasnej Lipt.Mikuláš.

Organizácia pretekov

Finančné zabezpečenie poskytovali: TJ Bobrovec, MNV Bobrovec neskôr OÚ, JRD a ŠM Bobrovec, Okresný výbor telovýchovy Lipt.Mikuláš a postupom času aj sponzory. Vynáška materiálu sa vykonávala rôzne. Pásovým traktorom alebo na chrbtoch. Takéto náročné podujatie by Lyžiarsky oddiel sám nezvládol, a preto na pretekoch pomáhlai členovia Odboru turistiky a Horolezeckého oddielu.

Zdravotnú starostlivosť zabezpečoval MUDr.Jozef Čajka a MUDr.Mária Zacharová za spolupráce Horskej služby Západné Tatry-Juh pod vedením Jána Dzurošku. To, že preteky nezaznamenali vážnejšie úrazy, svedčí aj o kvalite pripravovaných tratí.

Ťažký III.ročník

Asi najväčšia skúška morálnovôľových vlastností poriadateľov vplyvom počasia, bol III.ročník. V tom období napadlo naraz veľké množstvo snehu. Päť člennej skupine, ktorá sa vydala od zastávky Jalovec do Červenca so 30-40 kg batohmi a lyžami, cesta trvala 9 hodín. Najťažší úsek úsek bol od odpočívadla pod Babkami ku chate do červenca, ten trval 6 hodín. Víchrica narobila až 2-metrové záveje. V piatok a aj v sobotu sneženie a prudký vietor neutíchal. Nakoniec organizátori museli improvizovať a v sobotu sa uskutočnil slalom z Mikovej lúky ku chate. V nedeľu sa vyjasnilo a o 04:00 hod.ráno začala sa príprava na pretek v zjatde, ktorý započal presne o 12:00 hod. na poludnie.

Túto morálnu hodnotu III.ročníka považujem zapísať preto, aby slúžila ako vzor pre nastávajúcu generáciu poriadateľov Ceny Červenca.